PABĖGIMO KAMBARIAI: VISĄ PASAULĮ PAVERGĘS ŽAIDIMAS

3436 views

Kuo jie taip pakerėjo pasaulį?

Turbūt daugelis iš mūsų esame girdėję, o gal net ir pabuvoję viename ar kitame pabėgimo kambaryje, o praeityje neatsispyrę šiems žaidimams kibernetinėje erdvėje. Tačiau kas buvo viso to pradininkai ir kaip galima apibūdinti šiandieninius pabėgimo žaidimus?

„Real Escape Game“ (REG), arba tiesiog mums pažįstami pabėgimo kambariai, tai intelektiniai galvosūkių žaidimai, kuomet žaidėjas ar jų komanda yra uždaromi į tam tikrą erdvę ir per duotąjį laiką, spręsdami bei atlikdami joje esančias užduotis turi iš jos ištrūkti nepasibaigus duotajam laikui.

Šių žaidimų koncepcija kilo dar 1988 m., kuomet John Wilson sukūrė pirmąjį žaidimą „Behind Closed Doors“ („Už uždarų durų“), čia žaidėjas buvo įkalintas tualete ir naudodamasis grafinėmis nuorodomis turėjo iš jo ištrūkti. Kiek vėliau, 2001 m., šis konceptas įgavo „Pabėgimo kambario“ terminą, tam svarios įtakos turėjo Jan Albartus sukurta interaktyvi žaidimų platforma „Mystery Of Time And Space“ („Laiko ir erdvės slėpiniai“), dar plačiau žinomo kaip tiesiog „MOTAS“, nors šiame žaidime ir nebuvo pabrėžiamas erdvės pastovumas bei vientisumas (kadangi pati platforma turėjo bene 20 skirtingų žaidimo lygių ir neapsiribojo vieno kambario koncepcija), jis sukūrė tvirtą pagrindą šiandien mums taip gerai pažįstamiems pabėgimo žaidimams.


@Wrong Room nuotrauka

Šios žaidimų karštinės pradžia galime laikyti 2004 m., kuomet japonų kūrėjas Toshimitsu Takagi sukūrė šiandien pasaulyje plačiai žinomą ir mėgstamą „Crimson Room“ („Raudonasis kambarys“). Šiandien šį pabėgimo žaidimą galime išvysti bene kiekvienoje internetinių žaidimų platformoje.

Kintant pasauliui ir žmonėms iškilo šis netikėtas paradoksas – kibernetinėje erdvėje gimę pabėgimo kambariai tampa gyvu, materialiu nuotykiu. Šio netikėto proveržio momentu laikomi 2008 m., kuomet vienos Japonijos leidyklos atstovas sukuria pirmąjį, realų pabėgimo kambarį Kioto mieste. Jau 2011 m. pabėgimo kambariai įsikuria Singapūre (Pietryčių Azija), o 2012 m. šie interaktyvūs žaidimai pasiekė ir Amerikos žemyną. Užfiksuota, kad 2015 m. visame pasaulyje jau buvo per 2800 skirtingų pabėgimo kambarių.

Ši karštinė neaplenkė ir Lietuvos. Visoje šalyje, didžiuosiuose miestuose šiuo metu yra dešimtys skirtingų pabėgimo kambarių, o laikui bėgant jų skaičius auga, šio verslo kūrėjai kaskart stebina lankytojus naujomis, novatoriškomis bei kartais itin keistomis idėjomis. Juk ne paslaptis: šiuolaikinį žmogų nustebinti ir prikaustyti jo dėmesį nebėra taip lengva.


@Wrong Room nuotrauka

Tad kuo visa tai prasidėjo? Lietuvoje, o taip pat ir Baltijos šalyse atsivėręs vienas pirmųjų realių pabėgimo kambarių – „Wrong Room“ („Klaidingas Kambarys“). Duris jis atvėrė dar 2014 m. liepą. Pačioje Vilniaus senamiesčio širdyje jaukiai įsikūręs pirmasis pabėgimo žaidimas sukurtas „Wrong Room“ kolektyvo– „Profesoriaus kambarys“, tik atvėrę savo duris, žaidimo kūrėjai suprato, kad tai tik pradžia ir stovėti vietoje nevalia. Neilgai trukus buvo sukurti du nauji kambariai – „Išprotėjusi virtuvė“ bei „Vakarėlis Jamaikoje“, stebinantys savo novatoriška koncepcija bei modernumu, kasdien pritraukia būrius lankytojų, ieškančių jaudulio bei norinčių kitaip, aktyviai praleisti savo laisvalaikį.

Inspiruoti tokio didelio „Wrong Room“ pasisekimo, Vilniuje, o taip pat ir visoje Lietuvoje vienas po kito pradėjo „dygti“ nauji pabėgimo kambariai. Šiuo metu turbūt net gi būtų sunku suskaičiuoti realų jų kiekį, tačiau aišku viena –tai yra vienas įdomiausių galimų laisvalaikio praleidimo būdų Tau ir Tavo draugams, sveikas azartas, loginės, o kartais gal ir kiek pakvaišusios mįslės palieka neišdildomą įspūdį ir verčia ieškoti naujų nuotykių bei iššūkių.

Straipsnio autorė: Aistė Semėnaitė

komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Pasaulis

Giliausia metro stotis

Ar išdrįstumėt nusileisti?

7379 views
Linksmybės

Didžiausia murklių rūšis

Meino meškėnai!

7982 views
Naujienos

Ne visi pastebės

Įdomūs galvosūkiai jums

7009 views