Madagaskaras

1903 views

Madagaskaras – ideali vieta ekoturizmui, pasivaikščiojimams jūros pakrante, aktyviam poilsiui paplūdimiuose

Valiuta: Madagaskaro ariaris (MGA)
Laiko juosta: UTC+3
Kalba: Anglų, prancūzų ir malagasų
Religija: tenykštė malagasų, krikščionybė, islamas

Madagaskaras – salų valstybė, susidedanti iš pačios Madagaskaro ir kelių mažesnių salų, esančių Indijos vandenyne ir Diego Suarez įlankoje. Madagaskaro sostinė – Antananaryvas.
Pietų Madagaskare vyrauja sausas klimatas, salos viduryje – jūrinis, o šiaurėje – tropinis musoninis klimatas. Geriausias laikas vykti į šią salą – gegužės – spalio mėnesiai.
Vietiniai salos gyventojai yra vadinami malagasais. Madagaskare net trys valstybinės kalbos: malagasų, prancūzų ir anglų. Didžioji dalis gyventojų išpažįsta vietinį protėvių kultą, maždaug 45% gyventojų yra krikščionys, apie 7% – pripažįsta islamą.
Madagaskaras – ideali vieta ekoturizmui, pasivaikščiojimams jūros pakrante, aktyviam poilsiui paplūdimiuose. Keliautojams, mėgstantiems nardyti, patariame apsilankyti pietvakarinėje salos dalyje. Pakrantės geografijos dėka galima užsiimti tokiais aktyviais laiko praleidimo būdais, kaip buriavimas, banglenčių sportas, jėgos aitvarų sportas, alpinizmas ir kopinėjimas uolomis. Malagasai salos turistams siūlo apsilankyti urvuose, paplaukioti, panardyti su vamzdeliu, pasivažinėti motociklais, išbandyti sportinę žūklę ir povandeninę medžioklę.
Atostogas mėgstantiems praleisti ant šilto smėlio, rekomenduojame vykti į populiarius kurortinius Madagaskaro miestus: Ancirabę, Morondavą, Šv. Marijos salą ar Bė salą. Šiaurinėje salos dalyje – Ancirananos miestas, anksčiau vadintas Diego-Suares. Tiems, kam patinka užmiestinis poilsis, su pasivaikščiojimais po įvairius gamtos rezervatus ir parkus, galime parekomenduoti atkreipti dėmesį į Nacionalinį Gintarinio Kalno parką (Amber Mountain National Park) ir Ankaranos rezervatą.
Mados mylėtojams, kuriuos domina apsipirkinėjimas, turėtų patikti uostamiesčio Mahadzangos parduotuvės. Na, o mėgstančius ekoturizmą ir žymių istorinių paminklų lankymą turėtų patikti Mahafanina krioklys, apsilankymas Ruva valdovų tvirtovės griuvėsiuose ir „laivų kapinės“.
Kaip nusigauti
Tiesioginio skrydžio iš Lietuvos dar neturime, tačiau viena geriausių aviacijos kompanijų Europoje – „Turkish Airlines“ – siūlo patogiausią būdą: vienas persėdimas Stambule. Skrydžiai brangoki, bet ir atstumas, pripažinkime, nemažas. O jei patys nerandate bilietų, geriausia šį darbą patikėti kelionių agentūroms.

Viza
Lietuvos piliečiams keliaujant į Madagaskarą reikia vizos. Lietuvoje Madagaskaro ambasados nėra, todėl geriausia vizų darymą patikėti kelionių agentūroms. Norint gauti šalies turistinę vizą, jums reikės abiejų, į priekį ir atgal, lėktuvo bilietų rezervacijos kopijos, viešbučio rezervacijos kopijos, 4 vienodų nuotraukų ir paso, kuris turi galioti bent 6 mėnesius ilgiau nei vizos galiojimo trukmė. Viza dažniausiai išduodama per 2 savaites, jos galiojimo trukmė 90 dienų, geriausia ja pasirūpinti iš anksto. Daugkartinio įvažiavimo vizos yra brangesnės. Vizą taip pat galima bandyti gauti pačiame Antananarivo oro uoste, tačiau tuomet rizikuojate užtrukti ar susidurti su įvairiomis nenumatytomis biurokratinėmis problemomis.
Įvežami ir išvežami daiktai, bagažas
Jei į šalį vežatės daugiau nei 10 000 € pinigų sumą, ją būtina deklaruoti muitinėje oro uoste. Madagaskare dažnai bausmės griežtesnės nei Lietuvoje.
Žmogus, net netyčia pažeidęs Madagaskaro įstatymus, gali būti suimtas ir įkalintas. Labai didelės bausmės skiriamos už narkotinių medžiagų laikymą, naudojimą ar gabenimą.
Daiktų įvežimo/išvežimo tvarka Madagaskare (svarbesni daiktai):
Asmuo daugiau nei 21 metų amžiaus nemokamai gali:

Įvežti:
500 cigarečių ar 25 cigarus, arba 500 g tabako,
vieną butelį alkoholinio gėrimo,
parfumerijos gaminių – nedidelį kiekį asmeniniam naudojimui.

Išvežti:
100g vanilės,
ne daugiau kaip 1 kg brangiųjų ir pusbrangių akmenų, kurie turi turėti pirkimo čekius.
Bet kokios įvežamos ar išvežamos daržovės turi būti deklaruotos.
Gyvūnai turi turėti veterinaro sertifikatą.
Katės ir šunys turi būti paskiepyti nuo pasiutligės.
Ginklus galima gabenti tik turint specialius leidimus.
Negalima įvežti ir išvežti:
• maisto (taip pat vaisių);
• antikvarinių ar kitokių valstybės vertybių;
• saugomų gyvūnų ir augalų;
• kai kurie Madagaskare pirkti daiktai gali būti nelegalūs ir Jums jų išsivežti neleis.
Lėktuve rankiniame ir paprastame bagaže leidžiama vežtis tuos daiktus, kuriuos leidžia gabenti skrydžių bendrovė.
Maistas
Madagaskaro virtuvėje dominuoja švieži vaisiai (šimtai bananų rūšių), daržovės ir dideli kiekiai ryžių. Pakrantėse dažniau valgoma žuvis, jūrų gėrybės (omarai, krabai, austrės, krevetės ir kt.). Mėsa taip pat yra dažna patiekalo sudedamoji dalis. Malagasų „duona“ yra ryžių paplotėliai. Desertams dažnai valgomi vaisiai arba geriamos jų sultys. Valgio pabaigoje geriama kava, kuri dažniausiai yra labai gera, padaryta vietinių ir patiekiama labai saldi su kondensuotu pienu. Taip pat geriamas vietinis jogurtas.
Kai kurie malagasų patiekalai:
Romazava – mėsos (dažniausiai jautienos) ir daržovių troškinys, pagardintas imbieru.
Ravitoto – kiaulienos troškinys su manijoku. Šie du patiekalai yra malagasų nacionaliniai.
Lasopy – tiršta ir soti daržovių sriuba. Šią sriuba pradedamas valgis.
Troškiniai iš ryžių, degintų ryžių ranonapango ir vištienos, kiaulienos ar jautienos.
Laoka – ryžiai su vištiena, pupelėmis ar kiauliena ir ryžių nuoviru.
Vary Amin Anana – ryžiai su prieskoniais ir daržovėmis su sakay (labai aštriais raudonaisiais pipirais).
Desertai iš ličio vaisių, ananasų, melionų (kantalupų), braškių ir daug kitų, paskaninamų vanile.
Tiko – Tiko vaisiaus sultys, labai populiarios tarp vietinių. Populiarios įvairios vaisių sultys, ypač ličių.
Betsabetsa – stiprios alkoholinės cukranendrių sultys. Labai populiarios rytinėje pakrantėje.
Trembo – fermentuotos kokoso sultys, stiprios, alkoholinės.
THB (Three Horses Beer) – populiariausias Madagaskaro alus.
Queens – silpnesnis Madagaskaro alus.
Vegetarams: Madagaskare galima rasti maisto be mėsos. Tačiau dažnai net pačiame paprasčiausiame padaže ant daržovių gali būti truputis mėsos ar mėsos riebalų. Kai užsakinėjate maistą, naudokite frazę: „Tsy misy hena“ (be mėsos). Tačiau būkite atlaidūs malagasams, jei jie Jūsų vis vien nesupras.

Pinigai
Madagaskaro piniginis vienetas yra ariaras (Malagaso ariaras). Šalyje kainos rašomos su „Ar“ arba „MGA“ simboliais. Ši valiuta gana nauja, todėl dar vis pasitaiko Malagaso frankų (MGF), kuriais nebegalima atsiskaityti, tačiau iki 2009 metų įmanoma pasikeisti bankuose. Vertėtų turėti smulkių banknotų, nes neretai prekeiviai neturi ar nenori duoti grąžos. Keitimo kursas yra apie 1 € – 2617 Ar. Valiutą geriausia pirkti bankuose ir oficialiuose keitimo biuruose, viešbučiuose ir Antananarivo oro uoste. Tačiau ne bankuose kursas blogesnis. Kartais pasitaiko vietinės valiutos banknotų trūkumas. Banko darbo laikas dažniausiai: pirmadienis – penktadienis 08.00–14.00 val. r 14.00–16.00 val.. Svarbu prisiminti tai, kad ariaras atgal į eurus ar dolerius nėra keičiamas. Kreditinėmis ir debetinėmis kortelėmis (American Express, MasterCard, Visa) galima atsiskaityti didžiųjų Madagaskaro miestų geriausiuose viešbučiuose, kai kuriose parduotuvėse. Tačiau apskritai kortelės nėra paplitusios ir visur kitur atsiskaitoma grynaisiais. Bankomatus galima rasti tik didžiuosiuose miestuose, todėl patartina visada su savimi turėti pakankamą kiekį valiutos, o kortelę – tik saugumo sumetimais atsargai. Kelionės čekiai gali būti keičiami bankuose ir daugumoje geresnių viešbučių. Tačiau ne Antananarive juos išsikeisti gali būti sunku. Geriausia juos turėti eurais arba doleriais.
Ką reikia žinoti
Jei jau išsiruošėte į Madagaskarą, nepakenktų pasidomėti ir susipažinti su salų tradicijomis ir papročiais.
Tradicijos ir papročiai
Madagaskare garbinamas protėvių kultas. Salų gyventojai tiki, jog po mirties jie reinkarnuojasi į gyvūnus. Zebu (jaučių rūšis) – neliečiamas gyvūnas, tačiau kartais tai nesutrukdo panaudoti jų mėsą maistui.
Tam tikra prasme, Madagaskare buvo išsaugotas matriarchatas. Nors moterys aktyviai dalyvauja visuomenės gyvenime ir užima aukštas pareigas, tačiau joms nedera pasirodyti viešumoje vienoms.
Gyvenimą Madagaskare reglamentuoja „Fadi“ (tabu), būdingas įvairioms etninėms grupėms ir daugumai šalies regionų. Nesilaikant ar pažeidžiant „Fadi“, galite užsitraukti nemalonę ar sukelti konfliktinę situaciją.
Madagaskaro lankytinos vietos
• Cindži de Bemarahos gamtos draustinis. Dėl unikalių karstinių reljefo darinių ir išlikusių mangrovių miškų, kuriuose gyvena įvairios lemūrų rūšys, 1990 metais paskelbtas UNESCO pasaulio paveldo paminklu.
• Karališkosios Ambogimango kalva. Ši kalva išsaugojo ankstesnių Madagaskaro valdovų kapavietes, čia gausu archeologiniams kasinėjimas tinkamų vietų. Pati kalva atspindi salos kultūrą, kuri čia nepakito nuo XV amžiaus.
• Acinananos drėgnieji atogrąžų miškai. Šie miškai pasižymi unikalia biologine įvairove, kuriai būdinga endeminių rūšių gausa. UNESCO 2010 metais paskelbė juos esant rizikos grupėje.
• Ankaratra ugnikalnis. Maždaug per 50 km nutolęs nuo sostinės esantis ugnikalnis gąsdina vietos gyventojus, nes jis vis dar rodo aktyvumo ženklus.

Suvenyrai
Ideali kelionės pabaiga – suvenyrų pirkimas. Geriausia vieta pirkti suvenyrus (papuošalus, rankdarbius, prieskonius, spalvingus audinius ir tautinius drabužius) Madagaskare – Antananarivas.

komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Linksmybės

Lietuvos miestų herbai kitaip

Ar esate juos matę?

7076 views
Virtuvė

Kibinai su varške

Pietūs kitaip

5424 views