Įdomūs faktai apie Australiją

11241 views

Galbūt sužinosite kažką naujo?

1. Australijoje gyvena trigubai daugiau kengūrų nei žmonių.
2. 1996 metais Australijoje buvo uždrausti dauguma šaunamųjų ginklų. Per 8 įstatymo galiojimo metus ginkluotų apiplėšimų skaičius išaugo 59 procentais.
3. 1970 buvo pilnai išgydyta maliarija.
4. Dėl ryklių per pastaruosius 50 metų žuvo 53 žmonės. Metinis vidurkis – 1,06.
5. Pagal gyvenimo kokybę Australija yra pasaulio dešimtuke.
6. Nacionalinis Australijos patiekalas vadinasi Vegemite. Tai perdirbtų mielių, rudos spalvos tepi masė, su aitriu kvapu ir ganėtinai sūri. Ant duonos tepti reiktų mažais kiekiais.
7. Dar vienas nacionalinis patiekalas yra mėsos pyragas, kuris paruošiamas taip: į tešlos „krepšelį“ įdedama jautiena su visais priedais ir prieskoniais, ant viršaus vėl uždedama tešla. Šis pyragas parduodamas prekybos centruose kaip šaldytas paruoštas maistas.
8. Anksčiau Australijos 50 centų moneta turėjo 2 dolerių vertę.
9. Australija yra tropinėse platumose. Pavyzdžiui Melburnas yra 37,5 laipsnio Pietų platumoje, ir tai daug arčiau pusiaujo, nei pati piečiausia Rusijos dalis prie Juodosios jūros. Visa likusi Australija (išskyrus Tasmaniją) yra dar arčiau pusiaujo.
10. Melburne karšta. Vasarą čia vyrauja 20-30°C, o žiemą naktimis +4°C, dienomis – +15°C. Orai permainingi, vėjuoti.
11. Saulė čia labai stipri, gausu ultravioletinių spindulių, lengva gauti nudegimus.
12. Didžiausias pasaulyje tramvajų tinklas Melburne, Australijoje.
13. Australijos ekonomika pagrinde laikosi kuro ir geležies rūdos eksporto dėka, o vyriausybė dosniai dalijasi pelnu. Socialinė parama yra labai išvystyta.
14. Jei pas jus 4 ar, dar geriau, 5 vaikai, pašalpos Australijoje gautumėte tiek, kad praktiškai galėtumėte nedirbti.
15. Australijoje auga maždaug 20 milijonų tonų kviečių, maždaug po toną kiekvienam gyventojui; didžioji dalis, žinoma, eksportuojama. Žemės ūkio sektoriuje dirba labai nedidelis skaičius žmonių – 3,6% dirbančių gyventojų. Produktyvumas žemės ūkyje yra neįtikėtinai didelis.

16. Sveikatos priežiūra Australijoje yra keistoka. Pavyzdžiui, gydytojai nevyksta į iškvietimus, net vaikams (nors greitoji yra, žinoma, tik rimtiems atvejams). Ten patys turite vežti sergantį vaiką pas gydytojus. Nors Australijoje žmonės serga retai, jų gyvenimo trukmė ilga.
17. Australijoje, tiesiog gatvėje galima pasiimti kitų išmestus daiktus: mikrobangų krosneles, dulkių siurblius, stereo grotuvus, kompiuterius, spausdintuvus, kėdes ir kitus baldus. Šalyje labai daug įvairių televizorių. Jei žmonės padeda šiuos daiktus prie savo namų, tai reiškia, kad galite juos pasiimti, labai dažnai beveik naujus.
18. Australijoje kartais galima derėtis net parduotuvėse.
19. Balsuoti rinkimuose yra privaloma.
20. Valstybės vadovu laikoma Jungtinės Karalystės karalienė. Ji vaizduojama ant monetų. Senesnėse monetose galima ją pamatyti dar visai jauną.
21. Šalį valdo ministras pirmininkas.
22. Vyksta debatai dėl naujos vėliavos, kurioje, įmanoma, nebūtų Britų sąjungos atspindžio.
23. Australijoje yra ir „Aborigenų vėliava“, kuri visai neseniai tapo oficialia. Dabar, net mokyklose kabo dvi vėliavos.
24. Aborigenams bandoma padėti, steigiami specialūs mokymai, socialinės paramos.
25. Aborigenų tarpe gausu alkoholikų, nusikaltėlių bei chuliganų.
26. Eismas Australijoje – kairėje kelio pusėje. Automobiliai, kaip ir Didžiojoje Britanijoje, Airijoje ar Japonijoje – jų vairas dešinėje pusėje.
27. Australijos keliai labai geros kokybės.
28. Senoliai dažnai važinėja tokiais mažais automobiliais, jog jų dydį galima įvardinti kaip „tarp automobilio ir kėdės su ratukais“.
29. Būti imigrantu Australijoje visiškai normalu, turint omenyje tai, jog didesnė pusė gyventojų yra imigrantai, ar jų vaikai, anūkai.
30. 2006 metais žuvus gamtininkui Styvui Irvinui, Australijoje jo mirties diena tapo gedulo diena.
31. Visi draugiški ir šypsosi. Konfliktų tarp gyventojų beveik nėra.
32. Jaunimas neužsiima chuliganizmu.
33. Rūkančiųjų mažai, cigaretės brangios.
34. Dauguma australų gyvena nuosavuose namuose su žaliais kiemais.
35. Automobiliai ir jų draudimas – pigūs.
36. Australiško automobilio prekinis ženklas – Holden, kuris yra General Motors padalinys.
37. Kuro kaina dažnai keičiasi, be to, kaina skiriasi savaitgaliais ir darbo dienomis.
38. Australiško dolerio vertė tokia pati, kaip ir amerikietiškojo.
39. Australiški pinigai pagaminti iš patvarios plastikinės plėvelės, juose yra mažas, permatomas langelis. Australija buvo pirmoji, pradėjusi gaminti tokius pinigus.
40. Egzistuoja ir monetos, kurių mažiausia – 5 centų moneta.
41. 50 centų moneta yra didžiausia, turinti dvylika kampų. Šios monetos būna proginės, su skirtingais piešinėliais, dažnai laikomos suvenyru iš Australijos.
42. Elektros lemputės Australijoje būna dviejų tipų: įsukamos, kaip pas mus, arba įkišamos lyg į rozetę.
43. Rozetės įtampa – 240V.
44. Rozetės Australijoje skiriasi nuo europietiškų, angliškų ar amerikietiškų.
45. Namuose dažniausiai būna dvi kriauklės, su karšto ir šalto vandens maišytuvais. Tai – britiška tradicija.
46. Namai Australijoje yra labai brangūs, remiantis tyrimu, tai vieni brangiausių namų pasaulyje, tačiau kainos mažesnės nei Maskvoje ar Sankt-Peterburge.
47. Gydytojų arba inžinierių metinis atlygis svyruoja tarp 70 ir 130 tūkstančių australiškų dolerių.
48. Atmetus pragyvenimui skirtus pinigus, vidutinė būsto nuomos kaina yra 300 australiškų dolerių, tačiau toks būstas dažniausiai yra nemaloniame priemiestyje.
49. Būsto kaina priklauso ne nuo artumo iki jūros. Nors dauguma naujakurių svajoja gyventi prie jūros, tačiau ten gyventi yra šalta, vėjuota ir drėgna. Kaina daugiau priklauso nuo atstumo iki miesto ir rajono prestižiškumo.
50. Australijoje šalti ir blogai izoliuoti namai, lauko temperatūrai nukritus iki +15°C, jie greitai atvėsta.
51. Dėl tokios priežasties, australai dažnai vaikšto vienodai apsirengę tiek namuose, tiek lauke.
52. Visi namai padengti keraminėmis plytelėmis.
53. Karštas vanduo į namus ateina iš dujų katilo.
54. Miestuose nėra valkataujančių kačių ar šunų.
55. Australai apsėsti atvežtiniais gyvūnais. Tai avys, triušiai, o dabar – rupūžės iš Pietų Amerikos, atvežtos į šiaurės-rytų Australiją jos vis plinta, valgydamos visus mažus vietinius gyvius, tačiau šios varlės niekas nevalgo, nes ji – nuodinga.

56. Australijoje yra ir laukinių kupranugarių (apie 1 milijoną). Kažkuriuo metu jie buvo čia įvežti, gyvena pasitraukę į stepes ir dykumas.
57. Kalbant apie sėklų, vabalų ar panašių daiktų įvežimą, australai yra labai atsargūs. Muitinė visa tai griežtai kontroliuoja.
58. Vykti į Australiją apsipirkti – beprasmiška. Ten viskas ganėtinai brangiau, o pasirinkimas mažesnis nei JAV ar Europoje.
59. Daugelis australų apsipirkinėja per tokius tinklapius kaip amazon.com, paprasčiausiai, net su pristatymo išlaidomis, gaunasi pigiau.
60. Australijoje – aukštos kokybės produktai.
61. Bananai – labai brangūs. Po audrų Queensland saloje, bananų kaina pasiekė 12-14 dolerių už kilogramą.
62. Parduotuvėse galima nusipirkti produktų iš skirtingų šalių.
63. Viešasis transportas gan brangus, mokama ne už važiavimą autobusu ar metro, o už laiką, pavyzdžiui 2 valandų ar visos dienos bilietą. Taip svarbu atsižvelgti į tai, kur važiuojate, nes miestas dažniausiai padalintas zonomis – pirmoji maždaug 10-12 km. spinduliu nuo centro, vėliau antroji ir taip toliau.
64. Jei stotelėje laukia neįgalus žmogus, autobusai nusileidžia iki tokio lygio, kad asmuo galėtų lengvai įsigauti į transporto priemonę.
65. Traukiniai, važiuojantys į miestą ir priemiesčius, vadinami „metro“, tačiau jie važiuoja ne po žeme, o jos paviršiumi. Tokie „metro” išvyksta maždaug kas 20 minučių.
66. Jei neįgalusis nori važiuoti traukiniu, jam reikia laukti pirmojo vagono sustojimo vietoje. Mašinistas padeda pritvirtinti specialų metalinį įrengimą, padedantį įlipti į vagoną.
67. Australai, tiek vaikai, tiek suaugusieji – labai draugiški. Dažniausiai užduodamas klausimas – „kokia jūsų mėgstamiausia spalva?“.
68. Australijos vyriausybė labai rūpinasi vaikais. Mokyklos yra aukšto lygio, švarios, gražios, su geromis žaidimų aikštelėmis ir kompiuteriais.
69. Vaikai į mokyklą eina kasdien, pirmadieniais – penktadieniais, nuo 9.00 val. ryto iki 15.30 val. popiet.
70. Mokykloje vaikai sėdi ant grindų. Stalas naudojamas tik tuomet, jei išties yra reikalingas, pavyzdžiui kažką suklijuoti.
71. Mokyklos pertraukų trukmė skiriasi, tačiau yra viena valandos trukmės pietų pertrauka.
72. Į lauką pažaisti mokyklinukai išeina tik su kepurėmis, nes saulė ten labai aktyvi. Jie turi posakį „no hat – no play“, kas išvertus reikštų – „be kepurės jokių žaidimų“.
73. Mokyklinė programa nėra labai sunki, namų darbai praktiškai neužduodami. Dėl to tėvai neretai jaudinasi, jog jų vaikams trūksta žinių ateityje pasiekti sėkmės ir ieško mokyklų su griežtesnėmis programomis.
74. Kalėdų metu Australijoje būna pats vidurvasaris.
75. Gatvės švarios, bet tik todėl, kad jos yra tvarkomos. Jei kažkuri lieka nesutvarkyta, labai greit tampa netvarkinga ir prišiukšlinta.
76. Miesto upeliuose, upėse ir tvenkiniuose gausu šiukšlių, net tokių kaip prekybos centrų vežimėliai. Tačiau šiuose vandens telkiniuose gausu vėžių, kurie indikuoja, kad vanduo nėra toksiškai užterštas.
77. Gatvėse auga daug eukaliptų. Jo rūšių yra šimtai, lapai – standūs, siauri, melsvo atspalvio, su stipriu eteriniu dervos kvapu. Eukalipto vaisiai gan įdomūs – kaip prabangios dėžutės ar vamzdelių, ąsotėlių formos.
78. Papūgos skraido tiesiog gatvėse. Gražus, tačiau triukšmingas paukštis. Dažnai minta eukalipto vaisiais.
79. Vakarais dažnai galima išvysti vaisinį šikšnosparnį, kurio išskleistų sparnų ilgis siekia net 70 cm.
80. Melburne yra Oposumų – pakvaišusių katės dydžio gyvūnų. Jie minta vaisiais ir dažniausiai aktyvūs naktį. Savo jauniklius iš pradžių nešioja sterblėje, vėliau ant nugaros. Iš pažiūros – mielas gyvūnas.
81. Miestuose gausu parkų, kuriuose yra įvairūs griliai kepimui. Galite ateiti išsikepti dešrelių paprasčiausiai paspaudę dujų mygtuką, o grilis po kurio laiko išsijungia pats.
82. Daug kas turi privačius smulkius verslus.
83. Verslas čia skatinamas. Pasak doingbusiness.com, pradėti ir plėtoti savo verslą Australijoje yra labai paprasta.
84. Australija skatina vietinius gamintojus. Daugelis produktų parduodami su ženklu „pagaminta Australijoje“.
85. Interneto paslaugos brangios. Labiausiai apsimoka pirkti visą „paketą“ – internetą, telefoną, mobilųjį telefoną, televizorių ir VoIP. Už visa tai mokėsite tik apie 100 dolerių per mėnesį.
86. Australijoje bandomas įvesti šviesolaidinis internetas, kad ateityje jis būtų spartesnis ir pigesnis.
87. Australų gyvenimo būdas – atsipalaidavęs.
88. Aprangai australai neišrankūs.
89. Į pokalbį dėl darbo geriau ateiti su kostiumu ir kaklaraiščiu.
90. Australijos parlamento pastatas Kanbera yra vienas iš didžiausių pastatų pietų pusrutulyje.
91. Vidutinis santuokos amžius merginoms yra 28,9 metai, o vaikinams 30,9 metai.
92. 34% vyrų ir 32% moterų Australijoje niekuomet nesusituokia.
93. Australijos herbe vaizduojama kengūra ir strutis emu. Taip yra todėl, kad šie gyvūnai gali judėti tik viena kryptimi – į priekį.

94. Australija turi vieną didžiausių procentinių miesto gyventojų koncentraciją.
95. Nors miestai ir perkrauti, gyventojų tankumas tėra viso labo 1 žmogus kvadratiniame kilometre, pagal apgyvendinamą plotą tai mažos populiacijos šalis.
96. Pagal neseniai įvykdytą apklausą, 22% suaugusių Australijos gyventojų niekuomet nenori turėti vaikų, o 16,2% planuoja turėti tik vieną vaiką.
97. 1838 metais išėjo įstatymas, draudžiantis dienos metu maudytis miesto paplūdimiuose. Šis įstatymas panaikintas 1902 metais.
98. Didysis koralų rifas – tai didžiausias pasaulyje rifas, besitęsiantis daugiau nei 2010 kilometrų.
99. Imigrantui, norinčiam gauti Australijos pilietybę, reikia šalyje išgyventi ne mažiau 2 metų.
100. Australija – pats žemiausias pasaulio žemynas. Vidutinis Australijos aukštis – 330 m. virš jūros lygio.

komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Virtuvė

Reti egzotiniai vaisiai, kurių dar nesate girdėję

Pasaulyje yra daug neįsivaizduojamo skonio vaisių

12756 views
Linksmybės

Geriausios frazės merginoms “pakabinti”

Pasinaudokite proga!

15400 views