7 laimės sąrašai

1246 views

Laimės valdymo instrumentai

Su darbų sąrašo vykdymu nuolat kyla problemų. Tai neteisingai sudėlioti prioritetai, tai nepakanka laiko įvykdyti visas užduotis, tai pasikeitė aplinkybės.

Kodėl “to-do” sąrašai neveikia?

 • Motyvacijos trūkumas
 • Noras įvykdyti konkretų “to-do” punktą idealiai, kitų punktų sąskaita
 • Baimė, kad nepavyks
 • Baimė kad užduotį įvykdyti pavyks. Tada reikės ją vėl ir vėl kartoti
 • Jūs ne tiksų siekikas, o tik žmogus

Kiekviena iš šių problemų kur kas giliau nei tik “Just do it”.

NLP specialistai siūlo naudoti piramidės principą:

 • Kas mane supa?
 • Ką aš veikiu šioje apsuptyje?
 • Kokius sugebėjimus išnaudoju?
 • Kuo tuo metu tikiu?
 • Kuo esu, kuo save laikau?
 • Vardan ko esu toks?

Atsakymai į paskutinius klausimus paprastai liūdina. Pakeitus juos tais, kurie motyvuoja, galima pakeisti ir atsakymus į pirmuosius. Mes kopiame į piramidę, kad suprastume, kodėl gyvename. Leisdamiesi, išsaugome šias žinias, siekiame pakeisti savo aplinką, savo poelgius pripildyti prasmės. Tai sunkus psichologinis darbas.

 

Sąrašai

Kiekvienam iš loginių lygių galima ir reikia sudarinėti sąrašus.peržvelkime kiekvieną iš jų.

1. Draugų, artimųjų, gerų pažįstamų sąrašas

Šie žmonės sudaro mūsų artimiausią aplinką arba gali ja tapti. Trijų minučių trukmės skambutis senam pažįstamam, puikiai atsato sąrašo punktų ryšius.

Į šį sąrašą naudinga žvilgtelėti, kada planuojate atostogas, kad turėtumėte kompaniją. Taip taip, atostogas taip pat reikia planuoti, kaip pasakė rašytojas Gleb Arkhangelsky.

 

2. Wish-list

Materialaus pasaulio norų sąrašas. Nepainiokite jo su reikalingų pirkinių sąrašu, ar ilgalaikiais planais tipo “nusipirkti mašiną/pastatyti namą”. Iš visų rečiausiai naudojamas sąrašas. Panaudojimas: parodyti draugams prieš šventes, ar peržvelgti mėnesio gale, kam išleisti dalį uždarbio. kartais verta save palepinti ne būtinaisiais daiktais, o tuo, ko norisi.

 

3. Can-do sąrašas

Can-do tai mūsų galimybių sąrašas. Sudaromas konkrečioje situacijoje jis sumažina mūsų nerimą. Pavyzdžiui, pirmą darbo dieną niekas nežino, ką jam daryti. Nėra užduočių, yra tik baimė, kad su jomis nesusitvarkysime. Sudarę can-do sąrašą, tiksliai žinosime, ką sugebame padaryti. Štai pora punktų iš tokio sąrašo: susipažinti su bendradarbiais, sureguliuoti kompiuterį.

 

4. Įgūdžių sąrašas

Įgūdžių sąrašas, arba Skill-list –  tų savybių, kuriomis norite išsiskirti, išvardinimas. Įgūdžius būtina išlaikyti reikiamos formos. Pavyzdžiui, jeigu jūs norite mokėti fotografuoti, to reikia ne tik išmokti, ar prižiūrėti fotoaparatą, bet ir reguliariai tai daryti.

Norite kalbėti angliškai – kalbėkite. Nėra prasmės to-do sąraše rašyti “išmokti kalbą”, kada neturite šio įgūdžio poreikio.

 

5. Vertybių sąrašas

Pas psichiškai sveiką žmogų tai nebus abstrakčių frazių, tokiu kaip : ”sveikata”, “karjera”, “gerovė”, “šeima”, išvardijimas. Šios frazės seniai nuvalkiotos. Vertybių sąraše turi būti ryškūs įspūdžiai, kurie stumtų jus judėti pirmyn. Kažkam tai bus lozungai ir citatos, kažkam – paveikslėliai. Jei jaučiate sunkumų sudarydami tokį sąrašą, perskaitykite mano trijų metų senumo straipsnį. Dalis mano vertybių per tą laiką pasikeitė. Taip ir turi būti. Vetybės kinta taip pat, kaip ir jūs.  

 

6. To-be sąrašas

Pats galingiausias iš visų sąrašų. Padeda autoidentifikacijos tikslais, atsako į klausimą “Kas aš?”. Jūs traukiate į to-be sąrašą tai, kuo norite būti, kokias roles vaidinate kasdien.  Patikslinu, kad kalba eina apie socialines roles, kurias jūs vaidinate kiekvieną dieną, kurios reiškia “būti, o ne atrodyti”.

 

7. Ilgalaikių tikslų, jūsų misijos sąrašas

Pats sudėtingiausias sąrašas. Daugelis autorių rašo, apie ilgalaikių tikslų svarbą, kiekvienas apie juos šneka savaip. Kiekvienas užmiršta pabrėžti, koks svarbus suvokimas – kam reikia siekti šių tikslų. Be šito tikslas tiesiog netaps realybe.

 

Visų sąrašų panaudojimas

Kiekvienas iš šių tikslų atsispindi jūsų elgesyje, mūsų to-do sąraše. Štai pavyzdys iš mano sąrašo:

 • Ilgalaikis tikslas: knyga
 • To-be: rašytojas
 • Vertybė: dalintis patirtimi, apmąstymais
 • Gebėjimas: gerai rašyto
 • Can-do: gauti atgalinį ryšį iš skaitytojų, skaityti gero stiliaus knygas/straipsnius.
 • To-do: straipsnis “Laifhakeriuose” apie gyvenimo trikampį; išanalizuoti straipsnį apie “to-do”, pabaigti skaityti U. Zisnerio “Kaip gerai rašyti”
 • Wish-list: bluetooth klaviatūra iPad’ui

Jei jūsų sąrašai bus tarpusavyje susiję, tai straipsnio pradžioje minėtų problemų bus žymiai mažiau.

 

Prologas

Kad jūsų to-do sąrašas veiktų, veskite užrašus. Surašykite juos taip, kad būtų tarpusavyje susiję. Tai padės jums nepavirsti į daržovę, sėdinčią prie televizoriaus ar kompiuterio. Taip netapsite besieliu robotu, išbraukiančių užduotų po užduoties iš to-do. Taip būsite žmogus, kuris siekia savo tikslų, valdo savo gyvenimą, mato jame prasmę.

 

 

 

 

 

 

 

komentarai

Comments are closed.

Pasaulis

Giliausia metro stotis

Ar išdrįstumėt nusileisti?

8808 views
Linksmybės

Didžiausia murklių rūšis

Meino meškėnai!

9036 views
Virtuvė

MOLIŪGO PYRAGAS SU PEKANO RIEŠUTAIS IR STORA PLUTELE

Lengvas, gardus, moliūgiškas pyragas!

261208 views